A sálak/kendők divatos kiegészítők, amelyeknek védő funkciója is van. Nemcsak mindennapi használatra, hanem túrázáshoz, munkához vagy egyéb outdoor tevékenységhez is alkalmas viseletnek bizonyulnak. Amennyiben te is szeretnéd a maximumot kihozni a sáladból/kendődből, olvass tovább. Cikkünkből megtudhatod, hogyan lehet többféleképpen megkötni egy kendőt/sálat.
Nem tudod hogyan kezdj hozzá? Semmi gond! Cikkünkben minden szükséges információt megtalálsz.
Sál, kendő, csősál, arab kendő, shemagh sál... Mi a különbség köztük?
A sálnak valóban sok megnevezése van. Ha azonban a fenti elnevezések bármelyikét használod, laikus szemmel nézve valószínűleg egy és ugyanarra a dologra gondolsz - egy nyakba/fejre köthető kendőre.
Mi mindenre jó egy kendő?
A te szekrényedben is ott lapul egy ilyen kendő, amit éppen amiatt nem viseltél eddig, mivel nem igazán tudtad, hogyan kell egy ilyen sálat helyesen megkötni a nyakadon/fejeden? Itt az deje, hogy változtassunk ezen.
Mi mindenre jó egy kendő/sál:
- védelmet nyújt a nap ellen
- védelmet nyújt a szél ellen
- megvédi a nyakat
- megvédi az arcot
- remek kiegészítő az outdoor tevékenységek során - sport, túrázás, hegymászás, horgászat, vitorlázás
- remek kiegészítő váratlan helyzetekben - sérülés
- megakadályozza, hogy az arcodba/szemedbe jusson az izzadság
A kendő eredete
Ennek az egyszerű (általában négyzet vagy téglalap alakú) szövetdarabnak - kendőnek (más néven bandana) használata egészen az ősi kultúrák idejére nyúlik vissza. Az elején főként vászonból készültek. Később már olyan anyagokból is készítették őket, mint a selyem, melyek különféle mintákkal és motívumokkal voltak díszítve. A történelemből tudjuk, hogy főként tengerészek, földművesek, motorosok, cowboyok, bányászok, katonák, de egy-egy propaganda vagy politikai párt tagjai is használták őket.
Tudtad, hogy a sálakat/kendőket egy amerikai tábornok felesége népszerűsítette az óceánon túl a forradalom idején azzal, hogy a brit hírközlési tilalom ellenére készített neki egy sálat? A sálra a férje portréját és egy propaganda szöveget nyomtatott (a szöveg az amerikai függetlenségről szólt). Azóta már sok politikai párt és ismert személyiség használja propagandaeszközként a sálat. Valószínűleg mindannyian ismerjük, az élénksárga plakátot egy bicepszet feszítő nővel munkaruhában és egy élénk piros fejkendővel, aki arra biztatja nőtársait, hogy csatlakozzanak hozzá a háborús erőfeszítésekhez, mert „meg tudják csinálni" ("We Can Do It!" poszter).
Milyen típusú sálakat/kendőket ismerünk?
A cikkünk elején már több megnevezést is felsoroltunk, amelyek közül nem biztos, hogy mindegyikkel találkoztál. Közös tulajdonságuk, hogy mindegyik használható sálként és fejkendőként egyaránt. Mielőtt azonban jobban belemerülnénk azokba a tippekbe, melyek hasznosak lehetnek a kendő megkötésénél, vessünk egy pillantást a kendők/sálak kínálatára.
Többfunkciós sálak/kendők
A többfunkciós sálak, más néven csősálak nagyon egyszerű és praktikus kialakítással rendelkeznek - többféleképpen hordhatók nyakban/fejen. A csősál/körsál használata (az úgynevezett "cső/alagút" formájának köszönhetően) rendkívül egyszerű és praktikus. A sálba elég csak egyszerűen belebújni. Kialakítása végett nem kell amiatt aggódni, hogy mozgás közben leesne. Alkalmas minden korosztály számára. Nagyon népszerűek pl. a divatvilágban, sportolás/túrázás/motorozás közben, de akár szélsőséges időjárás, vagy épp egy vírusos megbetegedés során is hatékony védelmet nyújthat. A közelmúltban kitört koronavírus-járvány idején ezeket a sálakat egyfajta "pajzsként" használták a vírussal szemben. A sálak többféle színben/méretben, kialakításban is kaphatók.
Bandana kendők
Formájukban nagymamáink kendőire hasonlítanak. Leggyakrabban pamutból, selyemből vagy más kellemes anyagból készülnek. Míg akkoriban nagymamáink háromszögbe hajtogatták a kendőket, ma már többféle lehetőség van a kendő megkötésére. Nagyon népszerű a katonák körében is - akik a kendőt a sisak alá helyezik (a kendő jól magába szívja a nedvességet/izzadságot).
Arafat/Shemagh/Arab kendő
A shemagh/arafat néven ismert kendők Közel-Keletről származnak. Miben különböznek ezek a kendők a klasszikus kendőktől? Főként a nagyobb méretnek (kb. 100 x 100 centiméter) és a kis rojtoknak köszönhetően tudjuk a két sálat könnyedén megkülönböztetni egymástól. Ez a Közel-keleti hagyományos viselet sálként/kendőként védi a viselőjét a leégéstől, pórtól, hideg időben pedig melegen tart. Az outdoor tevékenységek kedvelőinek szintén jól jöhet egy ilyen sál - megfelelő védelmet nyújt a fejnek/arcnak/nyaknak kedvezőtlen időjárás esetén.
Hogyan viseljünk kendőt/sálat?
Négyzet alakú kendő/sál – legyen szó arafat/shemagh vagy bandana kendőről– egy klasszikus sál megkötése hasonló folyamatot igényel. Bizonyos esetekben azonban alkalmasabb lehet egy arab kendő viselése - nagyobb védelmet biztosít kedvezőtlen időjárás esetén. Amennyiben csak egy kis fejpántra/könnyú kendőre van szükséged, egy klasszikus bandana kendő elegendő lehet számondra. De mégis hogyan viseljünk őket? Íme néhány tipp:
Fejpánt
Ehhez a stílushoz egy klasszikus sál alkalmasabb. A folyamat egyszerű - terítsd le a sálat, és hajtsd be a végeket úgy, hogy egy háromszög forma alakuljon ki. Majd a legkeskenyebb résztől kezdve, ahol a sál végei találkoznak, hajtogass egyforma vastagságú csíkokat. Ennek eredményeként egy hosszú csíkot kapsz, amelyet a fejed köré helyezve, a hátsó részén csomóval rögzíthetsz.
Maszk
Bár itt elsősorban nem a nyak védelme a fontos, ezzel a viselési móddal az arc és a nyak is védve lesz. Nagyon hasznos lehet abban az esetben, ha poros környezetben dolgozunk, és védelemre van szükségünk a porral szemben. Hajtogasd háromszög alakúra a kendőt. Ezután csak tedd a kendőt az orrodhoz, hátul pedig kösd meg a kendő végeit. Arab kendő esetén hátulról és elölről is kösd meg a kendő végeit.
Klasszikus sál
Tedd a sálat a nyakad köré úgy, hogy megfelelően védve legyen a nyakad/arcod.
Hogyan viseld a sálat úgy, hogy megfelelő védelmet nyújtson a hideg szél ellen?
Ismét a háromszög alakú hajtogatásból indulunk ki. A legszélesebb oldalát (középen) a homlokhoz tesszük, ezután már csak megkötjük hátul a sál végeit, amely így egy hatékony "védőréteget" képez a fejünkön.
Viseld a kendőt kalóz módjára
Szükségünk lesz egy nagyobb kendőre (pl. arab kendőre). A már ismert háromszög alakú hajtogatásból indulunk ki, a leghosszabb szélét helyezzük a fej tetejére, és húzzuk meg úgy (oldalra), hogy az egyik oldal hosszabb legyen. Óvatosan tekerjük fel a rövidebbiknek a hegyét, és a másik oldalát hajtsuk át a száj környékén úgy, hogy az eltakarja azt. Ezután a másik kezünkkel fogjuk meg a másik hosszabbik végét, és hajtsuk át a másik oldalra, tekerjük körbe egyszer a fej körül, ahol az első vége van, és kössük meg.
Beduin fejkendő
Egy nagyobb méretű kendőre kesz szükségünk (pl. arab kendőre). Helyezd a háromszög alakúra hajtogatott kendőt közel a fejedhez, és hajtsd be egyszer a kendő leghosszabb részét. Ezután az oldalsó részeket húzd hátrafelé, keresztezd a tarkó területén, majd tekerd körbe az egyiket a homlokon, ezután rögzítsd a kendő végét, vagy csak egyszerűen dugd be a fejkendő alá. A kendő fennmaradó részét (a második fület) az arc elrejtésére használd.
Amint az már a cikkből is kiderült - egy sál, klasszikus kendő, csősál, arab kendő sokféleképpen hordható. Reméljük, hogy tippjeinknek köszönhetően, te is megtanultál pár új módszert, hogyan lehet egy kendőt/sálat viselni - az egyetlen dolog, ami még hiányozhat hozzá, az egy minőségi sál.