A fejlámpák praktikus segédeszközök lehetnek olyan tevékenységek és foglalkozások során, ahol egyszerre van szükség egy kis világításra és 2 szabad kézre. A kínálatban számos gyártó én annak termékei szerepelnek – például a népszerű Fenix fejlámpák, Nitecore fejlámpák vagy a megfizethetőbb Technik fejlámpák. Milyen paraméterek alapján érdemes választani? A következő cikkben összefoglaltuk azokat tanácsokat és tippeket, amelyek segíthetnek a megfelelő fejlámpa megtalálásában.
Fejlámpa előnyei
Amennyiben nem vagy biztos abban, hogy egy fejlámpa mennyire lenne képes megkönnyíteni a mindennapjaidat, mindenképpen olvass tovább. A legfontosabb előny az, hogy a fejlámpák hozzájárulnak a jobb láthatósághoz és nagyobb biztonságérzetet biztosítanak a sötétben. Miért nem hiányozhatnak a fejlámpák az aktív életmódot űző emberek életéből?
Egy fejlámpával mindkét kezed szabadon marad
Bizonyos tevékenységek során (kempingezés, sátor/menedék építésénél, hegymászás közben, stb.) nincs szabad kezünk, hogy még a világítással is bajlódjunk - éppen ilyenkor jönnek jól a fejlámpák.
Erős fényforrás
Bár első pillantásra talán nem tűnik úgy, de a fejlámpák erős és stabil fényforrásnak számítanak. Ennek az az oka, hogy a fényforrás közvetlenül elöl – a homlokon – található, ezáltal nincsenek olyan akadályok, amelyek korlátozhatják a fény intenzitását és hátótávolságát.
Fényerősség
A jobb minőségű fejlámpák lehetővé teszik a világítás intenzitásának és a különböző világítási módok beállítását. Ennek köszönhetően a fény erősségét/intenzitását az adott körülményekhez illően lehet igazítani. Térképolvasáshoz, tábortűz melletti főzéshez, elegendő lehet számodra egy gyengébb fényforrás is, míg az éjszakai túrázás során, a megfelelő útvonalat keresve, mindenképpen egy intenzív fényforrásra lesz szükséged.
Biztonságérzet
A klasszikus zseblámpa mellett egy plusz fényforrás határozottan hozzájárulhat ahhoz, hogy magabiztosabban és biztonságosabban tudj mozogni a sötétben. A magas fényforrásnak köszönhetően sokkal könnyebben leolvasható(k) a körülöttünk lévő terep/akadályok/csapdák. A fejlámpa szintén hasznos segédeszköz lehet mászás közben, vagy például olyan helyzetekben, mikor egy sebet kell ellátnod.
Hosszú üzemidő
Ma már több olyan fejlámpa is létezik, amely rendkívül hosszú üzemidővel rendelkezik. Az igényeidnek megfelelően tudsz választani a tölthető és a hosszú működési idővel rendelkező fejlámpák közül.
Felhasználás
Ha úgy érzed, hogy egy fejlámpa haszontalan befektetés lenne számodra, akkor bizonyára meg fogsz lepődni azon, hogy egy fejlámpának milyen sokoldalú felhasználási lehetősége van (munkában, outdoor tevékenységekhez, ház körüli munkákhoz, stb.). Hol mindenhol válhat hasznunkra egy fejlámpa?
- Turizmus és kempingezés
A fejlámpa segíthet könnyebben tájékozódni a sötét terepen/csökkent látási viszonyok között/éjszaka. Akár éjszakai túrázásról van szó, táborban való főzésről vagy egy menedékház építéséről, egy fejlámpa minden szituációban jól jöhet.
- Kerékpározás
A kerékpározás szerelmesei tudják, hogy sötétedés után már kevésbé biztonságos a kerékpározás. A saját világítás mellett fontos, hogy rendelkezzünk egy extra fényforrással is. A fényszórónak köszönhetően (melynek működtetéséhez nincs szükség a kezünkre) maximálisan koncentrálhatunk az útra. A kerékpáros fejlámpák az út megvilágításának legbiztosabb formái.
- Horgászat
Egyik kézben horgászbotot, másikban zseblámpát tartani szinte lehetetlen (főleg akkor, ha kapás van). Nagyszerű megoldást kínál erre egy fejlámpa, amely a kéz használata nélkül biztosít jó megvilágosítást.
- Hegymászás
A legfontosabb, amire a hegymászóknak szüksége lehet, az egy jó megvilágítás és a szabad kezek.
- Survival és bushcraft
Bár ezek az egyre népszerűbb tevékenységek azon alapulnak, hogy az ember a természetben a modern technika használata nélkül is gondoskodni tudjon magáról, egy fejlámpa mégis megfizethetetlen segítséget nyújthat pl. a tábortűz vagy egy menedék felépítésénél.
- Futás és éjszakai játékok
A futás egyre nagyobb népszerűségnek örvend az emberek körében. Többféle terepen és más-más napszakban járnak sportolni a fiatalok és az idősek egyaránt. Azok számára, akik inkább az éjszakai órákban járnak el futni, jó döntés lehet a minőségi fejlámpába való befektetés. Egy ilyen lámpa segít a sportolóknak eligazodni a terepen, ezzel megakadályozva a kellemetlen sérüléseket/eséseket.
- Váratlan helyzetek
Családi házban, nyaralóban vagy akár a munkában időnként olyan helyzetekkel kell szembenéznünk, mikor egy jó megvilágításra és szabad kezekre van szükségünk (pl. áramszünet idején, javítás közben, stb.).
LED-es fejlámpák, újratölthető fejlámpák: Milyen típusú fejlámpák közül érdemes választani?
A fejlámpákat többféle szempont szerint lehet kategorizálni - ilyen például a felhasználás, fényforrás típusa, az áramellátás vagy a különleges funkciók szerinti elosztás. Milyen típusú fejlámpákat ismerünk?
Akkumulátoros fejlámpák
Az akkumulátoros fejlámpák előnye, hogy szükség esetén (mikor a fejlámpa lemerül), bármikor könnyedén kicserélhető az elem, ezáltal a lámpa gond nélkül használható tovább. A fejlámpa típusától függően AA, AAA, lapos elemek, 18650, 21700 lítium elemek vagy CR2025 elemek használhatók.
Újratölthető fejlámpák
Az újratölthető fejlámpák esetében nem kell tartalék akummulátorokkal foglalkoznunk. Ezek a lámpák egyszerűen egy kábel (többnyire USB kábel) segítségével kényelmesen feltölthetők. Érdemes figyelemmel követni a lámpa töltöttségi szintjét - ha sötétedés után a legalkalmatlanabb pillanatban merülne le a fejlámpa, akkor nem vennénk nagy hasznát.
Professzionális fejlámpák (taktikai fejlámpák)
A fent említett tevékenységek mellett a fejlámpákat a szakemberek is használják. Ilyenekek például a rendvédelmi szervek, katonák, rendőrök vagy a mentősök, akiknek mindkét kezüket használniuk kell akció közben - mindezt megfelelő fényviszonyok között. A taktikai fejlámpák több funkcióval rendelkeznek, jóval tartósabbak, és több órás müködési idővel rendelkeznek. Hátrányuk a kicsit nagyobb kialakítás és a nagyobb súly.
LED fejlámpák
A LED-es fejlámpák gyártóinak sikerült elérniük, hogy növeljék a lámpák élettartamát. Ez azt jelenti, hogy a LED-es fényszórók hatékonyabbak, ráadásul környezetbarátabbak is, mivel kevesebb töltést vagy akkumulátort igényelnek a sima lámpákhoz képest. A LED-es fejlámpák különféle fénymódokkal rendelkeznek. A klasszikus fényszórókhoz képest, a LED-es fényszórók mindenképpen hatékonyabbak.
Fejlámpák sisakra - sisaklámpák
Míg a hagyományos fejlámpákat fejpánttal rögzítik a fejhez (a jobb minőségű fejlámpák esetében ez több részből álló pántokkal történik), addig a sisaklámpákat egy olyan rendszerrel rögzítik, amely kompatibilis a sisakokkal. Ezeket a fejlámpákat elsősorban hegymászók, kerékpárosok, mentősök használják, de például építőipari munkások és bányászok körében is találkozhatunk velük.
Speciális funkciókkal rendelkező fejlámpák
Többféle ilyen funkció és lámpa létezik a piacon. Az egyik ilyen funkció - a piros fény, amelyet például beavatkozások során, katonai akciók közben vagy épp térképolvasáshoz használnak. Az UV fényt (ultraibolya) főként az állatok követésére vagy fluoreszkáló anyagok felfedésére használják. Végül, de vannak olyan strapabíró fejlámpák is, melyek képesek ellenállni a víznek és a pornak. Az ilyen fejlámpák megnevezésében/leírásában megtalálható az "IPx" jelölés is - ez mutatja az ellenállóság szintjét.
Hogyan válasszunk fejlámpát? A legjobb fejlámpa az, amelyik minden igényednek megfelel
A megfelelő fejlámpa kiválasztásánál érdemes átgondolni azt, hogy pontosan mire/milyen környezetben szeretnéd a lámpát használni. Fontos figyelembe venni még a gyártó/eladó által feltüntetett paramétereket, a termék árát, a vásárlók véleményeit/visszajelzéseit, stb. De akkor mégis hogyan fogod megtalálni a tökéletes darabot?
A fejlámpa fényereje / fényáram
A fejlámpa fényereje az egyik legfontosabb paraméter, amire érdemes figyelmet fordítani. Ez paraméter fogja befolyásolni, hogy mennyire fogsz jól látni csökkent látási viszonyok mellett/sötétben. Lumen (lm) - a fényerő/fényáram mértékegysége - ez a paraméter határozza meg a fény erősségét.
100 lm-nél kisebb fejlámpák
Főként olyan tevékenységek során használják ezeket a lámpákat, ahol közeli világításra van szükség (pl. éjszakai olvasás, ételkészítés, stb.). Az ilyen jellegű tevékenységekhek egy hétköznapi fejlámpa tökéletes választás lehet.
Fejlámpák 200-300 lm fényerővel
Az ilyen paraméterekkel rendelkező fejlámpák már elegendőek lehetnek pl. túrázás közben, kerékpározáshoz vagy horgászathoz. Ezek a fejlámpák elegendő megvilágítást biztosítanak a terepen való mozgáshoz - közeli távolságra.
Fejlámpák 300-1000 lm fényerővel
Ezeket a fejlámpákat főként hegymászáshoz, éjszakai túrázáshoz, bushcraft közben, futáshoz használják. Ezeknek a fényszóróknak köszönhetően a kellően erős fénysugár elegendő megvilágítást biztosít - nagy távolságra.
1000 lm-nél nagyobb fejlámpák
Az utolsó kategóriába sorolhatjuk az 1000 lm-nél nagyobb fényerejű fejlámpákat. Ideális választást jelentenek mindazok számára, akik egy tartós és hosszú üzemidejű fejlámpát keresnek. Bár az ilyen fényszórók esetében egy kicsit mélyebbre kell nyúlni a pénztárcába, a hosszú működési idejük kárpótolja a magas árukat.
Fénytávolság
Ez a paraméter mutatja, milyen távolságra fog a fejlámpa világítani. A fénytávolság méterben van megadva. Minél nagyobb ez a szám, annál nagyobb távolságot lesz képes a lámpa megvilágítani. Amennyiben csak egy egyszerűbb fejlámpára van szükséged (pl. kempingezéshez), akkor ez nem igazán lesz döntő paraméter a vásárlásnál. Az éjszakai futók, kerékpárosok vagy túrázók azonban értékelni fogják a nagyobb fénytávolsággal rendelkező fejlámpákat.
Világítási módok
A termékleírásban találhatsz információkat a világitási módokkal kapcsolatban. Sok helyzetben előnyünkre válhat, ha a leginkább megfelelő világítási módot tudjuk kiválasztani a fejlámpa használata közben. A módok közötti váltogatással befolyással lehetünk a fejlámpa üzemidejére is (az alacsony fényintenzitás mellett a fejlámpa üzemideje nagyban megnövekszik). A leggyakrabban használt világítási módok közé tartoznak például:
- magas fényerő
- közepes fényerő
- alacsony fényerő
- villogó fény
- piros fény
- vaku mód
- SOS mód
Teljesítmény/töltöttségi szint
Annak érdekében, hogy a fejlámpa olyan helyzetekben is kitartson, amikor a legnagyobb szükségünk van rá, érdemes néhány paraméterre kissé nagyobb figyelmet fordítani. A jobb minőségű fejlámpák rendelkeznek töltöttségi szintjelzővel, ami nagyban megkönnyíti a lámpa használatát. Ennek köszönhetően mindig pontosan tudni fogod, hogy a fejlámpa mennyi ideig fog kibírni. Az egyes világítási módok másképp hatnak az akkumulátorra (némelyik több energiát fogyaszthat). Többféle fejlámpa létezik a piacon - ilyenek például az elemmel működő lámpák vagy éppen a kábellel tölthető lámpák.
Márkák és preferenciák. Ismered a Fénix fejlámpákat?
Mint minden más felszerelés esetében is, sokan a márka szerint választanak fejlámpát. Manapság már számos márka található a piacon - emiatt fontos tudni, hogy mitől különleges az adott márka. Míg egyes gyártók a magas minőségű anyagokra specializálódnak, mások inkább az innovatív és különleges funkciók létrehozására törekednek. A jobbak közé sorolhatjuk például a Fénix vagy a Nitecore fejlámpákat. A második, inkább hobbi-orientált fejlámpákat megtalálhatjuk például a Technik kínálatában.
Árak és vásárlói vélemények
Érdemes még az elején tisztázni, hogy milyen árkategóriában szeretnél maradni a fejlámpa vásárlása során. Minél magasabbak az igények és követelmények, annál magasabb az ár. Ugyanez a helyzet az ismertebb - márkás fényszórók esetében. Az ismertebb márkák fejlámpái magasabb árkategóriában mozognak. A vásárlóktól származó visszajelzésék/vélemények határozzák meg, hogy mely fejlámpák fognak a legismertebbek közé tartozni. Amennyiben egy olyan dilemmába kerülsz, ahol nem tudod, hogy inkább az ár vagy a minőség alapján kéne döntened, akkor mindenképp érdemes az ún. arany középutat választani.
Bízunk benne, hogy a cikk elolvasása után neked is sikerült könnyebben eligazodnod a fejlámpák kínálatában. Amennyiben még most sem kaptál választ a kérdésedre, vedd fel velünk a kapcsolatot.