Hogyan kerüljük el a medvével való találkozást?

Hogyan kerüljük el a medvével való találkozást?>

Bár legszivesebben mindenki elkerülné a medvével való találkozást, vannak olyan szituációk, amikor ezt nem tudjuk megakadályozni. Alapvetően a medve nem tekinti ellenségének az embert, illetve nem hajlamos az ok nélkül támadásra. Abban az esetben, ha olyan szituációban találod magad, ahol egy medve leselkedik rád, érdemes, ha tisztában vagy néhány dologgal. A következő sorokban hoztunk pár tippet/tanácsot, melyek akár életet is menthetnek.

Tippek a medvével való találkozás kockázatának csökkentésére

  • Túraútvonalak:

A medvék általában csak akkor támadnak rá az emberre, ha fenyegetve érzik magukat, vagy ha fenyegetést éreznek a bocsokra nézve. Ez azonban nem jelenti azt, hogy nem állhat fenn annak a veszélye, hogy találkozás során a medve támadást indít. A medvével való találkozás lehetősége csökkenthető például a sűrű erdők/meredek lejtők elkerülésével, és a kijelölt túraútvonalakon való sétálással. A jelöletlen területeket ki kell zárni a tervezett útvonalból.

  • Medveriasztó csengő

A medvék hajlamosabbak lehetnek a támadásra, amennyiben nem vesznek észre minket időben, és fenyegetve érzik magukat. Ezért fontos, hogy a medve még azelőtt tudjon a jelenlétünkről, mielőtt túl közel kerülne hozzánk. Egy medveriasztó csengő vagy a hangos beszéd távolról figyelmeztetheti a medvét arról, hogy a közelben emberek járnak. Ha csendben sétálsz, vagy ha egyáltalán nem beszélsz / nem adsz ki zajt, a hátizsákra erősített kis csengő mindenképp jól jöhet számodra.

A medveriasztó csengő praktikus kiegészítő lehet azoknak a kerékpárosoknak, akik olyan útvonalakon közlekednek, ahol nagyobb esélye van a medvével való találkozásnak. A csengő nagyon egyszerűen rögzíthető a kerékpár hátuljára.

Kerékpár csengő

  • Kerüld a közvetlen szemkontaktust

Abban az esetben, ha már közel kerültél egy medvéhez, és az észrevett téged, erősen ajánlott kerülni a közvetlen szemkontaktust. A közvetlen szemkontaktus megijesztheti vagy provokálhatja a medvét. A medve szemszögéből ugyanazt a fenyegetést jelentheted számára, mint ő rád. Éppen emiatt jobb elkerülni a közvetlen szemkontaktust, hogy tudasd a medvével, hogy nem jelentesz rá veszélyt.

  • Ne fuss (fontos a megfelelő lábbeli)

Amikor olyan helyzetbe kerülsz, amelyből nincs menekvés, az első gondolatot talán a futás lehet. A medvével való váratlan találkozás esetén azonban ajánlott lassan és fokozatosan növelni a távolságot közted és az állat között. A futás üldözésre késztetheti a medvét. Ezekben a pillanatokban is fontos, hogy egy minőségi túracipővel rendelkezzünk, amely könnyedén alkalmazkodik a különféle terepekhez, szilárd tartást adnak a lábnak, és minimalizálják a csúszás / sérülés esélyét. 

  • Ne közelíts hozzá, ne etesd 

Ha a medve már észrevett téged, de nem figyel rád, használd ki a helyzetet, és feltűnés nélkül távozz onnan. Fontos, hogy soha ne közelíts a medvéhez, még akkor sem, ha nyugodtnak és ártalmatlannak tűnik. A medvék idővel megszokhatják az emberek jelenlétét, és bátrabbakká válhatnak, de ez nem jelenti azt, hogy nem érzik magukat fenyegetve. Soha nem tudhatod, hogyan reagál egy medve. Bár barátságosnak tűnhet, de a közeledés védekező reakciót válthat ki az állatból, és növelheti a támadás kockázatát.

  • Ne provokáld, ne támadj

Minél közelebb vagy a medvéhez, annál nagyobb a valószínűsége, hogy a medve megtámad. Az ember jelenlététől a medve félni fog és ideges lesz. A medve gyakran csak figyelmeztetés / megfélemlítés céljából támad, ezért kerüld a kiabálást vagy a tárgyakkal való támadást, mivel ez agresszívebb reakciót válthat ki az állatból. Ezekben az esetekben jobb higgadtnak maradni. Ha egy medve már nagyon közel van hozzád, feküdj le arccal a földre - az arc/fej a medvék leggyakoribb támadási célpontja. A hátadon lévő hátizsák további védelmet biztosíthat a hátnak és a nyaknak, ugyanakkor segítséget nyújthat abban az esetben is, ha egy medve magával ránt téged. A nagyobb méretű hátizsákok növelhetik annak az esélyét, hogy súlyos sérülések nélkül túléld a támadást. Miután a támadás véget ért, feküdj mozdulatlanul, és várd meg, amíg a medve elmegy.

A legfontosabb pontok összefoglalása:

  1. Tarts távolságot, és ne provokáld a medvét: Soha ne közelíts egy medvéhez, és ne próbáld meg etetni. A medvék fenyegetésként érzékelhetik a közeledést, amire agresszívan reagálhatnak.
  2. Kerüld a közvetlen szemkontaktust: A közvetlen szemkontaktus megijesztheti vagy támadásra késztetheti a medvét.
  3. Ne vedd félvállról a hangjelzéseket: Egy medveriasztó csengő vagy a hangos beszélgetés megakadályozhatja a nem kívánt találkozásokat azáltal, hogy távolról figyelmezteti a medvét a jelenlétedre.
  4. Ne próbálj meg elfutni vagy támadni: A medve közvetlen közelében a legbiztosabb, ha elkerüljük a hirtelen mozdulatokat. Feküdj a földre, és védd az arcod, nyakad, hátad.
  5. Támadás közben is próbáld megőrizni a nyugalmad: Miután a támadás véget ért, feküdj mozdulatlanul, és várd meg, amíg a medve elmegy.

Medvével való találkozás esetén a legfontosabb, hogy nyugodtak maradjunk, ne provokáljuk az állatot, és olyan védekezési stratégiákat alkalmazzunk, amelyek minimalizálják a támadás kockázatát. A megfelelő túrafelszerelés, például megfelelő lábbeli és a nagy hátizsák kiválasztása szintén növelheti a biztonságunkat a túrázás során.

Szlovákiában élő medvék

A medvék főként a kiváló szaglásukról és hallásukról ismertek. A kutatásokból kiderült, hogy a medvék ugyanúgy érzékelik a színeket, mint az emberek. Egy kifejlett hím súlya elérheti a 350 kg-ot, míg egy nőstény 200 kg körül szokott mozogni. A természetben ezek az állatok általában 20-30 évig élnek. A téli hónapokban a medvék téli álmot alszanak  - erre azonban befolyással lehet a külső hőmérséklet, ami ha túl magas, könnyen okozhatja a hibernálás teljes elmaradását. Bár a medvék a tél folyamán alszanak, néha előfordulhat, hogy felébrednek sétálni vagy élelmet keresni. Létezik pár tényező, ami hatással lehet a medvék téli álmára, ilyen például a: nem megfelelően megépített barlang, amely szivároghat, magas hőmérséklet, stb.

Bár jó vadászoknak tűnhetnek, a medvék elsősorban növényi táplálékkal táplálkoznak. Azonban a sajtokat, joghurtokat, nagyobb termetű emlősöket, de a dögöt sem veti meg. Ha a medvék megtudják, hogyan juthatnak élelemhez egy bizonyos helyen, általában többször visszatérnek majd oda. Ezt fontos figyelembe venni, különösen akkor, ha természetes élőhelyük közelében tartózkodsz/élsz. A medvék megszokhatják, hogy a szemetesben mindig találnak majd élelmet, ezáltal rendszeresen vissza fognak térni az adott területre.

A barnamedve előfordulása

Több szlovák településen is láthatunk ilyen táblákat, amelyek a turisták figyelmeztetésére szolgálnak. Ez a konkrét a Sztrázsói-hegységből való, ahol a barnamedve gyakrabban fordul elő, és több medvetámadást is feljegyeztek már.

Medvék Szlovákiában

A medvék jellemzően erdőterületeken, füves területeken és hegyvidéki területeken fordulnak elő. Szokásos élőhelyük lehetnek a nemzeti parkok (TANAP, NAPANT), valamint a Polyána és a Fátra-hegységek. A medvével való találkozás esélyét növelik a települések és turistautak környékén történő vadetetések is, melyek vonzók lehetnek a medvék számára. Az étel illatát képesek akár több kilóméterről is kiszagolni. Ezekre a helyekre a medvék rendszeresen visszatérnek, ami szintén növelheti a medvetámadás / medvével való találkozás esélyét.

Kis-Fátra tábla

Ilyen táblával általában a fent említett nemzeti parkokba való belépésnél találkozhatsz. Ez a konkrét tábla a Kis Fátra Nemzeti Parkból származik, amely egy népszerű turisztikai helyszín.

Medvék száma Szlovákiában

A legutóbbi, 2014-es összeírás szerint Szlovákiában 1256 medvét tartottak nyilván. Jelenleg a medvepopulációt mikroszatellitek segítségével követik nyomon. Vadászok, erdészek és az állami természetvédelem képviselői vér-, vizelet-, szőr- és ürülékmintákat gyűjtenek. Ezek a minták lehetővé teszik a medvék számának meghatározását az adott területen. A legutóbbi tanulmányban, Hulva prof., a prágai Károly Egyetem munkatársa, megállapította, hogy Szlovákiában 1012 - 1275 medve él. A tanulmány a 2020 és 2021-es évek között gyűjtött DNS minták elemzésére összpontosított.