Az elsősegély doboz olyan felszereléseket tartalmaz, amelyre minden turistának, kempingezőnek vagy túrázónak szüksége lehet. Egy kis praktikus csomagban megtalálhatod a legszükségesebb dolgokat a túléléshez. Egyes esetekben az elsősegély-készlet szó szerint életet is menthet. A megfelelően alkalmazott elsősegélynyújtással kombinálva nagyobb komplikációk nélkül kezelheted a váratlan és életveszélyes helyzeteket.
Te ismered az elsősegélynyújtás alapjait? Tudj meg többet azokról a folyamatokról, amelyek akár életet is menthetnek, valamint arról, mit kéne tartalmaznia egy elsősegély doboznak.
Elsősegélynyújtás alapjai
A felnőtt lakosság több mint háromnegyede nem tudja, hogy pontosan hogyan zajlik a helyes elsősegélynyújtás folyamara. Sok esetben még az is előfordul, hogy az illető ismeri az elméletet, de nincs mersze/elég tudása átültetni azt a gyakorlatba. Ennek legtöbb esetben a félelem az oka - félnek, hogy valamit elrontanak. A szakértők azonban egyértelműen kimodják, hogy bármilyen elsősegélynyújtás jobb, mintha semmit sem tennénk.
Mi az elsősegélynyújtás?
Az elsősegélynyújtás baleset esetén a szakszemélyzet kiérkezéséig nyújtott célirányos beavatkozás, amely a bajba jutott személy állapotának javításáért történik. Első pillantásra talán úgy tűnhet, hogy ez egy bonyolult folyamat, azonban elég, ha követjük a megadott lépéseket. Természetesen senki sem várja el, hogy bonyolult töréseket/sérüléseket lássunk el, de a segítségnyújtással megmenthetjük a sérült életét még mielőtt megérkezne a segítség - ez pedig a legerősebb érv az elsősegélynyújtás ismerete mellett.
A segélynyújtás sorrendje
Mindig fontos felmérni a helyzetet - kapcsolatteremtés és állapotfelmérés.
- Mérd fel a sérült állapotát
- Figyeld meg a beteg légzését
- Keress további sérüléseket/tüneteket (vérzés, seb, stb.)
Ezek a lépések néhány másodperc alatt elvégezhetőek. Fontos a kommunikáció. Ha a sérült eszméleténél van, kezdj el egy beszélgetést, amivel választ kaphatsz a legfontosabb kérdésekre – Milyen fájdalmai vannak? Hogyan érzi magát? Mi a probléma - milyen segítségre van szüksége? Ha a helyzet megkívánja, és úgy látod, hogy a sérült zavart, tájékozatlan vagy kábítószer hatása alatt áll, ne felejtsd el azzal kezdeni a beszélgetést, hogy mi a szándékod - segíteni szeretnél neki.
Fontos tudnivaló: Ha gerinc- vagy nyaksérülésre gyanakszol, ne mozgasd a sérültet!
Ellenőrizd le a fej/haj környékét, az orrból/szájból származó esetleges váladékozást, a pupillák állapotát, a légzést, a sebeket vagy az idegen testeket a hasban/mellkasban, valamint a végtagok érzékenységét (érintéssel). A segítségnyújtást ezután az alapján lehet folytatni, amilyen állapotban van a sérült. Szükség esetén azonnal kérj segítséget - hívd a mentőszolgálatot.
Melyik számot hívjam?
112 – ez az Európai Unió tagállamainak a nap 24 órájában hívható segélyhívó száma, amelynek hívásával azonnali segítséget kaphatunk a készenléti szervektől (Rendőrség, Mentőszolgálat, Katasztrófavédelem).
Vészhelyzet esetén a következő telefonszámon kérj segítséget: 112. A képzett mentősök tanácsot adnak azzal kapcsolatban, hogyan és miként kell eljárni vészhelyzet/sérülés esetén az orvosok és a szakértők megérkezéséig. Segítenek (navigálnak) az elsúsegélynyújtás folyamatában. Összeszedtük a leggyakoribb sérüléseket/baleseteket, melyekkel túrázás, séta és egyéb outdoor tevékenységek során találkozhatunk. A segítségnyújtás alapjai:
A leggyakoribb balesetek/sérülések
… amikor a sérült nem lélegzik, vagy kapkodva veszi a levegőt
Az ilyen helyzetek rendkívül gyakoriak és gyorsan életveszélyes állapottá válhatnak. Amennyiben olyan sérülttel van dolgunk, akinek légzési problémái vannak, minden másodperc életfontosságú lehet. Ilyen esetben helyezzük a sérültet egy kemény szőnyegre, és bizonyosodjunk meg arról, hogy nem áll fenn légúti akadály - egyik kezünket tegyük a sérült homlokára, másik kezünket - ujjainkkal fogjuk meg a sérültet az állcsúcsa alatt, állát megemelve, majd óvatosan hajtsuk hátra a bajbajutott fejét. Szükség esetén kezdjük meg a mellkaskompressziót és az újraélesztést.
- Gyerekek esetében: 5 befújás, 30 mellkaskompresszió, 2 befújás
- Felnőttek esetében: 2 befújás, 30 mellkaskompresszióval
A folyamat alatt érdemes többször is ellenőrizni, hogy a légzés újraindul-e (figyeljük a mellkas mozgását, ellenőrizzük az orr vagy a száj közelében a légzést).
A mellkaskompresszió helyes technikája
Helyezd az egyik tenyererednek az élét a beteg mellkasának közepére (a szegycsont alsó felére). Ezután helyezd a másik tenyered az alsó tenyeredre, majd kulcsold össze az ujjaid. Körülbelül ⅓ mélyen gyakorolj nyomást a mellkasra (felnőttnél körülbelül 5 cm), ügyelve arra, hogy ne nyomd meg a sérült hasüregét vagy az alsó bordáit. A lenyomások üteme percenként 100-120 legyen (kb. 3 kompresszió 2 másodperc alatt).
Befúvás/lélegeztetés technikája
Szájon át történő lélegeztetés esetén a fejet kissé hátra kell dönteni, az állat megemelni, az orrot befogni, majd a sérült szájába 1 másodpercen keresztül fújni a levegőt. A folyamat közben figyelni kell a beteg mellkasát, hogy sikeres volt-e a befúvás. Egymás után 2 befúvás szükséges, ami 10 másodpercig tart (ezidő alatt szüneteltethető a mellkaskompresszió). A helyes újraélesztési eljárás tehát: 30 mellkaskompresszió, majd 2 befúvás.
Mikor kell abbahagyni a mesterséges lélegeztetést?
Az elsősegélynyújtás folyamata a mentőszolgálat megérkezéséig/az újraélesztés sikerességéig elengedhetetlen.
… ha a sérült súlyos (vérzéssel járó) sérülést szenvedett
A szabadtéri sportok és túrázások során gyakoriak a vágás/horzsolás/szakított/szúrás okozta sérülések. Fontos, hogy megtaláljuk a sérülés eredetét, és megállítsuk a vérzést. Közvetlenül a kezünkkel nyomjuk le a sebet (lehetőség szerint tiszta ruhával, nyomókötéssel vagy steril kötszerrel). A sérülés helyét mozdulatlanná kell tenni, és a szív szintje fölé kell emelni.
Amennyiben kis idegen testek (kövek, szennyeződések) vannak a sebben, és a vérzés nem túl erős, próbálkozhatunk a seb megtisztításával. Nagyobb méretű idegen testeket ne próbáljuk meg eltávolítani a sebből, mivel a vérzés könnyen erősebbé válhat. Ilyen esetben gondoskodnunk kell a seb ellátásáról, ami megakadályozza a szennyeződés bejutását, és ami segít megállítani a vérzést. Az ilyen helyzetekben gyakori, hogy a sérült sokkot kap.
… mit tegyünk ha a sérült sokkot kap
Jelentős sérülések esetén gyakori, hogy a sérült sokkos állapotba kerül. A hányinger, nyugtalanság, homályos látás, túlzott izzadás, hideg bőr, gyenge pulzus és szapora légzés jelezheti a sokkos állapot bekövetkeztét.
Mit tehetünk ilyen helyzetben: Elsősorban keresd meg/ismerd fel a kivérzéses sokk tüneteit, ilyen lehet a sápadtság, hideg verejtékezés, szomjúság, ajkak és a nyelv szárazsága. A sokk tüneteit észlelve alkalmazz sokkfektetést. A sérültet fektesd vízszintes pozícióba, lábait emeld fel kb. 45 fokos szögben/kb. 30 centiméter magasra. A sérült számára (ammenyiben lehetséges) biztosíts egy meleg, nyugod helyet. Egy vésztakaró remek segístég lehet hasonló helyzetekben.
Fontos tudnivaló: Ha a sokkos állapotban lévő személy szomjasnak érzi magát, akkor közvetlenül ne adjunk neki folyadékot, hanem nedvesítsük be a sérült ajkait. A folyadékbevitel ugyanis hányást válthat ki, ami tovább súlyosbíthatja a beteg állapotát.
… amennyiben csonttörésre gyanakszunk
Zárt törés esetén különösen nehéz felismerni a sérülés súlyosságát. A helyzet súlyosságát segíthet felmérni a fájdalom szintje. Ha az érintett területen (láb, kéz, stb.) nehézkes/lehetetlen a mozgás, akkor nagy valószínűséggel gyanakodhatunk csonttörésre. A nyílt csonttörés esetében, ahol a sérülés mértéke már első ránézésre is nyilvánvaló lehet, a vérzéssel/vérveszteséggel is foglalkozni kell (lásd fent).
A legfontosabb az alapos fixáció/rögzítés. A hosszú csöves csontok rögzítésénél fontos, hogy a csontot határoló ízületeket is fixálva legyenek. Hasonló helyzetekben hasznunkra vállhat egy sál/ruhadarab is, amely segíthet a csont rögzítésében.
Elsősegély doboz tartalma
Több okot is felsorolhatnánk, ami alátámasztaná az elsősegély doboz fontosságát, azonban a legfontosabb ok, amiért mindig érdemes magunknál hordani egy ilyen felszerelést, egyértelműen az a tény, hogy akár életet is menthetünk vele.
Mini elsősegély-készlet
A mini elsősegély-készletek legjenlentősebb előnyük a méretünk. Túrázás/kirándulás/séta/kempingezés esetén nagy előnnyel járhat a kicsi méret/praktikus kialakítás. Az ilyen mini elsősegély dobozban minden alapvető felszerelés megtalálható, amely segítségünkre lehet vészhelyzet esetén.
Hogyan válasszunk ki a megfelelő elsősegély-készletet?
Csakúgy, mint egy női kézitáska esetében, amelynek kiválasztása a tulajdonos személyes preferenciáitól függ, az elsősegély-készlet összeállítása esetében is számos alapvető paraméter létezik, amit mindenképpen érdemes figyelembe venni.
- milyen céllal van szükség elsősegély dobozra (könnyű túrára vagy többnapos kirándulásra indulunk)
- milyen körülmények között fogjuk használni a készletet (erdőben, sivatagban, esős időben,...)
- melyik évszakban tervezzük a kirándulást (télen, nyáron)
- mekkora férőhely áll rendelkezésünkre
- mennyire vagyunk tapasztalt túrázók (vészhelyzet esetén - tűzgyűjtás, menedék építése, sérülés ellátása)
- mennyire vagyunk tisztában a modern túlélő készletek/eszközök használatával
Amennyiben valami még mindig hiányzik - lehetőséged van a saját igényeidhez igazítani az elsősegély-készlet tartalmát (pl. szükség esetén kibővítheted a készletet egy MRE ételcsomaggal, összecsukható kempingfűrésszel vagy más szükséges felszereléssel). Érdemes azonban megőrizni az elsősegély-készlet ajánlott tartalmát.
Az elsősegély doboz tartalma:
Manapság már rengeteg változatban kapható elsősegély doboz. Azonban létezik pár alap felszerelés, amely mindegyikben megtalálható:
- gyufa/tűzgyújtó
- kötszer/sebtapasz
- vágóeszköz
- zsinór/paracord
- tű és cérna
- síp
- szilárd alkohol, parafin kocka vagy más alágyújtós
Ezt a felszerelést érdemes mindig egy vízálló tokban/paracordból készült obalban tartani, hogy vészhelyzet esetén mindenképp a segítségünkre lehessenek.
TIPP: Paracord karkötő - mi az, mire való, és hogyan készülnek?
Bízunk benne, hogy a cikknek köszönhetően neked is sikerült elsajátítanod az elsősegélynyújtás alapjait, és hogy te is megtaláltad a számodra legmegfelelőbb elsősegély dobozt.