Az átmeneti kabát egy olyan ruhadarab, amely kényelmet és védelmet nyújt az átmeneti időszakokban - tehát akkor, amikor az időjárás változékony és kiszámíthatatlan. Szeretnél egy új átmeneti kabátot vásárolni, de nem tudod, hogyan válaszd ki a számodra megfelelő darabot? Ebben a cikkben minden szükséges információt megtalálsz hozzá!
Milyen előnyei vannak az átmeneti kabátnak?
Már a nevük alapján is egyértelművé válik számunkra, hogy ezek a kabátok a nyár és a tél közotti - átmeneti - időszakban számítanak alkalmas viseletnek. Általánosságban elmondható, hogy 15 °C körüli hőmérsékletnél már lecserélhetjük a téli kabátot egy ennél vékonyabb - tavaszi kabátra. Természetesen minden az időjárási körülményektől és a személyes preferenciáktól függ. Egyesek számára az említett hőmérséklet még mindig túl alacsony lehet, és nehéz a téli kabát melegét egy vékonyabb darabra cserélni. Milyen előnyökkel jár egy átmeneti kabát?
Egy átmeneti kabát megvéd minket az időjárás hatásaitól
Kialakításuknak köszönhetően, főként felső rétegként funkcionálnak - védő funkciót töltenek be. Egy vízálló átmeneti kabát nem hiányozhat egyikünk ruhatárából sem. Azok számára, akik gyakran járnak ki a természetbe (sétálni, túrázni) fontos szempont lehet a kabát szélállósága.
Az átmeneti kabát előnyei
Ma már sokféle kialakításban/dizájnban/színben/stílusban léteznek átmeneti kabátok - ezzel lehetőséget kínálva mindenkinek arra, hogy megtalálja a számára megfelelő kabátot. Egy fekete színű kabát, amely klasszikus szabással és univerzális kialakítással rendelkezik, minden bizonnyal megfelelő választás lehet egy csaladi kirándulás/könnyű túrázás esetén.
Ki ne szeretné a kényelmes és könnyű kabátokat?
A nehéz téli kabátokhoz képest, az átmeneti kabátok sokkal könnyebbek és kényelmesebbek. Amíg a vastag kabátokban nehezebben tudunk mozogni, addig a tavaszi kabátok sokkal légiesebbek, és nagyobb mozgásteret biztosítanak a viselőjük részére.
A funkcionális kabátok is lehetnek stílusosak
Szerencsére már többféle modell létezik, így bárki megtalálhatja a számára megfelelő stílust (outdoor, casual, elegáns, hétköznapi). Az olyan elemek, mint a csatok, speciális anyagok (softshell), speciális minták (terepminta) és hasonlók határozzák meg a kabát stílusát. A női és a férfi kabátokra különféle trendek vonatkoznak.
Az átmeneti kabátok széles választéka
Manapság az átmeneti kabátok széles választéka található a piacon. A különböző anyagoktól és márkáktól kezdve, egészen a színes és egyedi darabokig. Míg a mindennapi viseletre alkalmas kabátokat szinte minden webáruház kínálatában megtalálhatjuk, addig a funkcionális darabokat inkább egy erre specializálodott üzletekben keressük.
Kezelési útmutató
Az, hogy pontosan hogyan mossuk/vasaljuk vagy törődjünk helyesen az adott kabátról, leolvasható a kabátban lévő címkéről. Míg a klasszikus anyagok könnyen tisztíthatók pl. mosógépben, a speciális anyagok esetében már óvatosabban kell eljárni. A vízálló vagy impregnált kabátokat tisztítószerek használata nélkül, vagy az ezekhez az anyagokhoz készült mosószerekkel lehet csak tisztítani. Mosás/tisztítás után érdemes a kabátot újból lekezelni impregnáló szerrel, ezzel növelve az anyag ellenálóképességét.
A megfelelő kabát kiválasztása
Az átmeneti kabát kiválasztása egy olyan pillanat, amikor több fontos kérdésre kell választ adnunk. Összegyűjtöttük azokat a kérdéseket, amelyeknek megválaszolása segíthet megtalálni az igényeidnek megfelelő átmeneti kabátot.
Milyen célra fogjuk használni a kabátot?
Érdemes figyelembe venni az aktuális évszakot/időjárást, de azt is, hogy milyen tevékenységek során szeretnéd viselni a kabátot. Túrázáshoz, sportoláshoz vagy outdoor tevékenységekhez keresel kabátot? Akkor válaszd a funkcionális (tartós, vízálló, membrános) modelleket. Amennyiben mindennapi/utcai használatra keresel egy stílusos darabot - a klasszikus átmeneti kabátok alkalmasak lehetnek erre a feladatra.
Milyen anyagból készülnek az átmeneti kabátok?
Az átmeneti kabátok anyaga valóban különbözik a többitől. A gyártásnál felhasznált anyag azonban fontos szerepet tölt be a megfelelő kabát kiválasztásánál, hiszen ez határozza meg a kabát tartósságát. Fontos, hogy tisztában legyünk a kabát tulajdonságaival (kényelem, funkcionalitás).
Természetes anyagok
Ilyen például a pamut/flanel, amely pamutból és gyapjúból készül. Az ilyen átmeneti kabátok tapintásra kellemesek, melegek és jól alkalmazkodnak a különböző testalkathoz. Az ilyen anyagoknak azonban megvannak a hátrányai is - nem biztosítanak megfelelő védelmet a kedvezőtlen időjárási viszonyokkal szemben.
Szintetikus anyagok
A szintetikus anyagokból (nylon, poliészter) készült kabátok jóval tartósabbak (tartós anyag, vízlepergető tulajdonság), másrészt ezek a kabátok nem képesek akkora hőkomfortot nyújtani, mint a természetes anyagokból készült kabátok. Tartós kialakításuknak köszönhetően alkalmas viseletnek bizonyulnak különféle outdoor tevékenységek során.
Sofshell/membrános kabát
A softshell kabát minden korosztály számára népszerű választásnak bizonyul. A gyártásnál felhasznált anyagnak (amely nagyrészt vízhatlan és légáteresztő) köszönhetően, a kabát nagy népszerúségnek örvend az aktív emberek körében. A membránnal ellátott kabátok (például Gore-Tex) valamivel jobb tulajdonságokkal rendelkeznek - amellett, hogy kívülről védelmet nyújtanak a nedvesség ellen, képesek hatékonyan elvezetni a felesleges izzadságot is.
A megfelelő méret kiválasztása
Képzeld el, hogy szűk kabátban kéne túráznod (pl. a hegyekben). Az ilyesmi garantáltan elrontaná a túrázás élményét. A funkcionális kabátok esetében még nagyobb figyelmet kell fektetni a megfelelő méret kiválasztására. A különböző sporttevékenységek/outdoor aktivitások/túrázások során fontos, hogy elegendő mozgásteret tudjon biztosítani a kabát. Amennyiben a szabás túl szűk, vagy épp túl bő lenne, az nagyban korlátozná a túrázás élményét.
A méretválasztásnál kövesd az eladó/gyártó által megadott mérettáblázatot. Abban az esetben, ha lehetőséged van a kabát felpróbálására, érdemes a kabátot több pozícióban (kar kinyújtásával, könyök behajlításával, stb.) is tesztelni.
A kabát stílusa
Szintén nagyon fontos szerepet tölt be a kabát stílusa. Egy olyan kabátot, amelynek nem tetszik a dizájnja/színe/kialakítása/stílusa valószinűleg nem fogsz megvenni. Szerencsére ma már igazán széles kínálatból választhatjuk ki a számunkra megfelelő kabátot.
A kabát ára
A kabát ára gyakran lehet döntő tényező. Sok olyan márkás kabát létezik a piacon, amely paraméterben szinte teljesen megegyeznek az olcsóbb társaival. A márkás kabátok tagadhatatlan előnye azonban a vásárlók visszajelzésében rejlik. Az emberek akkor részesítenek egyes márkákat előnyben, ha tisztában vannak a termékek minőségével.
Éppen emiatt érdemes egy olyan eladóval konzultálni, aki gyakran kap visszajelzést a vásárlóktól, a termék minőségét illetően. Az átmeneti kabátba (különösen akkor, ha funkcionális kabátról van szó) való befektetés általában nem egy szezonra szól. Ha megtaláltad a tökéletes darabot, de a költségvetéseden kívül esik, mindenképpen javasoljuk, hogy gondold át a döntést. Egy minőségi kabát több éven át lehet hűséges darabja a ruhatáradnak.
Női vs férfi átmeneti kabát. Van köztük különbség?
A férfi kabátok általában egyenes szabással, egyszínű/kevésbé kihívó mintákkal, és különféle praktikus zsebbel rendelkeznek. A kabátra többnyire széles hát és váll jellemző. A női kabátokra jellenző a slim-fit (szűkebb)/A-alakú szabás. A kabátok többféle színben és mintában is elérhetők.
Az átmeneti kabátok esetében azonban gyakran előfordul, hogy a nők inkább a férfi részlegen nézelődnek - az olyan személyek, akik inkább visszafogottabb és funkcionális darabra vágynak, nagyobb eséllyel találnak számukra megfelelő kabátot a férfi részlegen. Egyes gyártók uniszex változatokat is kínálnak, amelyek férfiaknak és nőknek egyaránt alkalmasak.
Réteges öltözködés
A tavaszi és őszi időjárás – vagyis az az időszak, amikor az átmeneti kabátokhoz nyúlunk – igazán változékony lehet. Néha valóban nehéz kiválasztani a megfelelő kabátot - reggel még hűvös van, délutánra pedig már jóval felmelegszik a levegő. Így van ez ősszel is, amikor egy percen belül a kellemes napos időből hirtelen szeles/esős idő lesz. Mi erre a megoldás?
Próbáld ki a ruhák rétegzését. Ezt a módszert egész évben érdemes alkalmazni. Szabadon válogathatsz a rétegek között, hogy épp mikor melyiket hagyod ki, vagy veszed fel pluszba úgy, hogy az számodra a legkényelmesebb legyen. Ebben az a legjobb, hogy így az időjárás minden szeszélyére fel tudsz készülni. Melegebb napokon elég, ha csak az alap rétegben indulsz el túrázni, és a hátizsákba pakolsz plusz rétegeket. Ezáltal nem lesz meleged, és ha lehűlne a levegő, vagy esni kezd az eső, kéznél lesz egy újabb réteg, amelynek segítségével megóvhatod magad a hidegtől.
1. A rétegek sorrendje – első réteg
Az első - alap rétegnek egy testhez simuló darabnak kell lennie. Remek választás lehet egy funkcionális aláöltözet. Két fő funkciója van: szabályozza a testhőmérsékletet, és elvezeti az izzadságot a bőr felületéről.
2. Középső réteg - szigetelés
A második réteg legfontosabb funkciói a szigetelés, a felesleges nedvesség/izzadság elvezetése és a hő elszivárgásának megakadályozása. Emiatt olyan légáteresztő anyagokból készült ruházatot érdemes választani, amely képes elvezetni a nedvességet a testtől, és megakadályozni, hogy az felhalmozódjon az egyes rétegek között. Ezeknek az elvárásoknak leginkább a fleece pulóver felel meg.
3. Felső réteg – külső pajzs
Az utolsó - felső - réteg védelmet nyújt a rossz időjárás esetén (havazás, eső, szél). A felső réteg feladata az alatta lévő rétegek megfelelő működésének biztosítása. Szintén fontos, hogy ez a réteg légáteresztő és vízálló legyen. Erre a célra az egyik legmegfelelőbb öltözet a softshell dzseki, amely a membránnak köszönhetően képes ellenállni az időjárás viszontagságainak.
Bízunk benne, hogy sikerült olyan információkat gyújteni a cikkből, amelyek nagyban segítenek a megfelelő kabát kiválasztásában.