A ruházat megfelelő rétegezése: Készülj fel te is az outdoor kalandokra!

A ruházat megfelelő rétegezése: Készülj fel te is az outdoor kalandokra!>

Amennyiben te is aktív életet élsz, és nem hagyod, hogy a rossz időjárás visszatartson téged, akkor ez a cikk neked szól! Nem árt tudni, hogyan működik a réteges öltözködés. A ruházat megfelelő rétegezése biztosítja a megfelelő védelmet és kényelmet, aminek köszönhetően a szabadtéri tartózkodás mindig élvezetes időtöltésnek fog bizonyulni. Nem csak a kiváló minőségű kabátok és dzsekik tudnak megfelelő védelmet nyújtani a rossz időjárással szemben. A cikkben egy kis útmutatást adunk ahhoz, hogyan kell megfelelően rétegezni a ruházatot különböző évszakokban, illetve, hogy melyek a leggyakoribb hibák, amiket elkövethetünk az öltözködés közben.

Miért fontos a ruházat megfelelő rétegezése?

Az outdoor tevékenységek során elengedhetetlen a megfelelő ruházat. A megfelelő rétegezés segít szárazon és melegen tartani a testet, amivel nemcsak a kellemetlen hideg ellen, hanem a különböző betegségek ellen is védekezhetünk. A ruhák rétegzésével minden időjárási viszonyra fel tudunk készülni (legyen szó meleg vagy hűvös időjárásról). Minden ruharéteg egy bizonyos funkciót tölt be. Ez biztosítja a meleget, kisebb az esélye a túlzott izzadásnak és kényelmes viselet lehet bármilyen időjárás esetén.

Hogyan működik a réteges öltözködés?

A lényege az egésznek, hogy több vékony ruhadarab jobban megvéd, mint egy vastagabb kabát, mivel a levegő az egyes rétegek között marad, és az itt keletkező mikroklíma melegen tartja a testet. Általában három réteg használata ajánlott, viszont mindenképpen érdemes ügyelni a megfelelő sorrendre, illetve a megfelelő anyagok kiválasztására. Nézzük meg közelebbről az egyes rétegeket.

Ruhák rétegezése

Alap réteg - funkcionális aláöltözet

A funkcionális aláöltözet a legalsó réteg, ezáltal az első védelem a rossz időjárással szemben. Két fő funkciója van: szabályozza a testhőmérsékletet, és elvezeti az izzadságot a bőr felületéről. Hidegebb időben melegen tudja tartani a testet, melegebb időben pedig segít a testhőmérséklet csökkentésében. Többféle anyagot használnak a gyártásnál - ezek a leggyakoribbak: 

  • Merinó gyapjú

Ez a természetes anyag rendkívül népszerű a gyártók körében. Képes még szélsőséges körülmények között is magas hőkomfortot garantálni. Hőszabályozó tulajdonságai, magas légáteresztő képessége, antibakteriális tulajdonságai, valamint puhasága és könnyűsége miatt a merinó gyapjúból készült ruházat népszerűvé vált a hivatásos sportolók, valamint a különböző szabadtéri sportok és egyéb szabadidős tevékenységek felhasználói körében.

  • Bambusz   

A bambusz hasonló tulajdonságokkal rendelkezik mint a merinó gyapjú. Ez a rendkívül puha, természetes anyag képes természetes módon elvezetni a nedvességet/izzadságot a testtől.

  • Szintetikus anyagok

Az olyan anyagok mint a poliamid, poliészter és polipropilén nagyon jó nedvességelvezető képességgel rendelkeznek, emiatt gyakran használják a sportolók számára alkalmas ruházat gyártásánál. A szintetikus anyagok ezenkívül nagyon tartósak és könnyűek

  • Elasztán

A rugalmasság növelése/magasabb kényelem elérése érdekében, a gyártók gyakran használnak elasztánt a gyártási folyamatok során.

A magas szintű funkcionalitás elérése érdekében a funkcionális aláöltözetek gyakran az említett anyagok kombinációjából készül

Középső réteg - hőszigetelés

A második réteg legfontosabb funkciói a megfelelő hőszigetelés, az izzadság elvezetése és a hő elszivárgásának megakadályozása. Olyan légáteresztő anyagokból készült ruházatot érdemes választani, amely elvezeti a felesleges nedvességet a testtől, és megakadályozza, hogy az felhalmozódjon a rétegek között. Ezeknek az elvárásoknak leginkább egy pulóver felel meg.

  • Toll

A toll természetes anyag, amely természetes tulajdonságainak köszönhetően kiváló hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkezik. Hátránya viszont, hogy a szigetelő képessége romlik, ha nedves lesz. 

  • Fleece

A fleece pulóverek a legnépszerűbbek a hőszigetelő rétegek között. A fleece anyag előnye, hogy gyorsan szárad és jó légáteresztő tulajdonságokkal rendelkezik - emiatt képes még akkor is melegen tartani, ha nedves lesz. 

  • Szintetikus anyagok

Gyakran használnak szintetikus anyagokból készült termékeket a ruházat rétegzéséhez (hőszigetelő tulajdonságuk végett). Képesek jobban felfogni a levegőt, és jól tartják a meleget. Akár nedves állapoban is képesek megőrizni a hőszigetelő képességüket.

Felső réteg

Az utolsó réteg egy pajzsként nyújt védelmet a rossz időjárással szemben (például erős szél, eső vagy havazás esetén). A felső réteg feladata az alatta lévő rétegek megfelelő működésének biztosítása, ugyanakkor légáteresztő és vízálló funkciókkal is rendelkeznie kell. Erre a célra az egyik legmegfelelőbb választás a softshell dzseki, amely a membránnak köszönhetően képes ellenállni a szélnek és a víznek.

Népszerűek a funkcionális outdoor nadrágok, softshell dzsekik és kabátok. A puha softshell anyag szél-, vízálló és légáteresztő tulajdonságokkal rendelkezik. Éppen emiatt alkalmas az outdoor tevékenységekhez, sportoláshoz és túrázáshoz - akár kedvezőtlen időjárási körülmények között is. A Hard shell egy erősebb anyag, amelyet az igazán igényes/extrém körülményekben szoktak használni (főként hegymászók). Enyhébb időben a vékonyabb átmeneti kabátok és dzsekik is alkalmasak lehetnek (felső rétegként). Nem foglalnak sok helyet, és a gyorsan változó időjárási körülmények között nagy hasznát vehetjük egy ilyen ruházati rétegnek. 

Ruhák_kiegészítők rétegezése

Télen vannak olyan elengedhetetlen kiegészítők, amelyek nélkül el sem tudjuk képzelni, hogy kimozduljunk a házból. Ilyenek például a sálak, sapkák, kesztyűk, stb. A kiegészítők/különböző ruházati rétegek legfőbb funkciója a megfelelő hőszigetelés.

Hogyan működik a réteges öltözködés különböző évszakokban?

A ruházat rétegezését természetesen ahhoz az évszakhoz és körülményekhez kell igazítani, amelyek épp aktuálisak. A következő tippek segíthetnek a megfelelő ruházati rétegek kiválasztásában.

  • Nyár

  • a közvetlenül a testen viselt alapréteg célja a hőkomfort fenntartása, ami nyáron azt jelenti, hogy nem tart kellemetlenül melegen, ideális esetben hűsít, és ami még ennél is fontosabb, elvezeti az izzadságot, így elkerülheti a kellemetlen nedvességérzetet 
  • nyáron általában nincs szükség komolyabb hőszigetelő ruházati rétegre, hidegebb estéken egy könnyű pulóver is elegendő lehet 
  • külső rétegként alkalmas lehet egy könnyű dzseki, amely megvéd az esetleges gyenge esőtől vagy széltől

  • Tavasz/ősz

  • átmeneti időszakokban, például tavasszal és nyáron, érdemes egy olyan alap ruházati réteget választani, amely képes elvezetni a felesleges nedvességet, és jó funkcionális tulajdonságokkal rendelkezik
  • remek hőszigetelő rétegnek bizonyulnak a fleece pulóverek 
  • mivel ezekben a hónapokban rendkívül változékony az időjárás, fontos, hogy olyan felső réteget válasszunk, amely képes lesz megfelelő védelmet nyújtani az eső és a szél ellen 

  • Tél

  • a hideg téli szezonban mindenképp egy melegebb funkcionális ruházatot -termikus aláöltözetet kell választani a megfelelő védelem érdekében
  • a téli időszakban fontos, hogy olyan ruházati rétegekkel rendelkezzünk, melyek kiváló hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkeznek  
  • szintén nélkülözhetetlen egy vízálló nadrág, tartós kabát és a téli kiegészítők - sapka, sál, kesztyű..

Ruhák rétegezése télen

Kezelési és mosási útmutató

A különböző ruházati rétegek darabjai speciális anyagokból készülnek (pl. vízálló, szélálló, légateresztő, stb.), emiatt speciális kezelést igényelnek. A funkcionális ruházat mosásakor kövesd gondosan a gyártó utasításait (címkén látható). Azonban létezik néhány általános tanács/tipp, amely megkönnyítheti a dolgod.

Mosási útmutató

A legtöbb funkcionális öltözék mosógépben is mosható. Funkcionális ruhanemű mosásakor tartsd be a gyártó által ajánlott hőmérsékletet és használj speciális mosószert. Ne használj fehérítőt vagy öblítőt - Ezek a termékek tönkreteszik a szálakat, és a ruhák elveszítik funkcionális tulajdonságaikat.

Szárítási útmutató

A funkcionális öltözékek esetében nem javasolt a szárítógép használata - a legjobb, ha hagyjuk őket szabadon száradni szobahőmérsékleten vagy enyhén hideg szobában.

Ne feledd, hogy a megfelelően kiválasztott ruházati rétegek a szabadtéri tevékenységek során (a hőkomfort és a kényelem szempontjából) kulcsfontosságúak. A ruházat rétegezését ahhoz az évszakhoz és körülményekhez kell igazítani, amelyek épp aktuálisak. Bízunk benne, hogy a cikk elolvasása után te is tisztában leszel azzal, hogy pontosan hogyan működik, és milyen célja van a réteges öltözködésnek.